מה זה "זן " ?

זן זה מאד פשוט – מי אתה ?
כולם מחפשים אושר בחוץ אבל אף אחד לא מבין את המהות האמיתית שבפנים. כולנו אומרים "אני"- "אני רוצה את זה, אני אוהב את זה…" אבל אף אחד לא מבין מה זה ה"אני" הזה.

אין לי בכלל ניסיון במדיטציה, האם זה בשבילי?

בוודאי. התרגול פתוח לחדשים וותיקים כאחד. בקבוצות המדיטציה שלנו מתקיימים ערבי מבוא בהם ניתנת הדרכה לגבי הפילוסופיה והפרקטיקה של תרגול המדיטציה במסורת של זן-בודהיזם קוריאני.

יש לי ניסיון במיינדפולנס / ויפאסנה, האם זה בשבילי?

למיינדפולנס, ויפאסנה וזרמים בודהיסטיים אחרים יש הרבה  מן המשותף עם זן-בודהיזם וכולם צמחו מתורתו של הבודהא. זן מכוון ישירות להיווכחות בטבעה של התודעה ומדגיש את תרגול הריקות והחמלה בחיי היומיום כמו גם על כרית המדיטציה. על מנת להתנסות בסגנון האופייני לדרך הזן כדאי לבוא לערב מבוא ולגלות האם זה בשבילך.

למה לבושים באפור?

בחדר המדיטציה אנו עושים הכל ביחד- יושבים ביחד, שרים ביחד, הולכים ביחד וקדים ביחד. הלבוש האחיד מקל עלינו לפעול ביחד ולהניח בצד את האני הקטן וההעדפות האישיות של כל אחד מאיתנו. הלבוש האפור הוא גם חלק מהמסורת הקוריאנית אליה אנו משתייכים, וכך לבושים הנזירים במנזרי בית הספר ברחבי העולם.

למה שרים בקוריאנית?

השירה בקוריאנית מאפיינת את כל מרכזי בית הספר ברחבי העולם, ובאופן זה התרגול אחיד וזהה ללא תלות במיקומו הגאוגרפי. כמו כן, כאשר אנו שרים אנו אך ורק שרים, ללא צורך בהבנה וניתוח של המילים. באופן זה אנו חוזרים לרגע הזה דרך צליל קולנו וצליל קולותיהם של הסובבים אותנו. את התרגום לעברית של השירים בקוריאנית ניתן למצוא בספריית האתר.

למה עושים מדיטציה בעיניים פקוחות?

אנו מתרגלים מדיטציה על מנת להתעורר לרגע הזה, כך שנקודת התחלה טובה להתעוררות היא בפקיחת העיניים. בתרגול זן אנו לא דוחים אף חוייה אלא שוהים עם מה שיש ובכך מאפשרים ל"חוץ" ו"פנים" להפוך לאחד.

מה ההבדל בין זן קוריאני לזן יפני?

רב הדימיון על השוני, אך ניתן לומר כי הזן הקוריאני עשיר יותר בצורות התרגול שהוא מאפשר- מדיטציה בישיבה, שירה, הליכה, קידות ותרגול קונג-אן, בעוד שבזן היפני התרגול ממוקד יותר.

האם בודהיזם זה דת?

בודהיזם נמנה עם הדתות שאין בהן אלוהים. תשובת זן אופיינית לשאלה זו תהיה- אל תיצור בודהיזם, אל תיצור דת, אל תיצור דבר. כל שיש הוא הרגע הזה.

למה כדאי לתרגל בקבוצה?

ישנם 3 דברים הכרחיים להולך בדרך הרוחנית של הזן- מורה, תורה וקהילת מתרגלים. התרגול מאתגר ותובעני,  וקשה להתמיד ללא תמיכה של חברים לדרך. הקבוצה מחזיקה את כל חבריה בתרגול גם לנוכח קשיים שמתעוררים באופן טבעי כאשר אדם שוחה נגד הזרם בפלג הדהארמה.

יש לכם עוד שאלות ? נשמח לענות. בואו לפגוש אותנו בערוצי המדיה החברתית או צרו עימנו קשר

© כל הזכויות שמורות - בית הספר לזן קואן אום ישראל